Koguduse ja kiriku aastapäeva missa 20. detsembril

20. detsembril on Kaarli koguduses pidulik päev.

Kell 10 algaval missal tähistatakse koguduse 350. ja praeguse pühakoja 150. aastapäeva ning kogu järgneva aasta tähistab kogudus juubeliaastat.

Missat saab jälgida ka Kaarli koguduse Youtube kanalil.

Missal jutlustab peapiiskop Urmas Viilma.

Peale missat toimub kaastöötajate tunnustamine ja kogumiku “Su palve viirok tõuseb taeva poole tänus esitlus.Koguduse õpetaja Jaak Aus: “2020. aasta 4. advendil tähistab Tallinna Toompea Kaarli kogudus oma esimese kirikuhoone 350. ja praeguse pühakoja 150. pühitsemise aastapäeva. Ehkki soome-eesti kogudus kogunes Toompea lossis juba varem ja võiksime tähistada koguduse veel väärikamat vanust, oleme koguduse alguseks lugenud tegutsemist päris oma kirikuhoones Kaarli koguduse nime all 1670. aastast.Selle pika aja jooksul on kogudust teeninud palju vaimulikke, kes oma kõnedes, sõnavõttudes ja jutlustes on pühakirja seletanud ja Jumala sõna kuulutanud oma parimas usus. Tänuks Kaarli kogudust teeninud vaimulike rikkaliku pärandi eest oleme koguduses välja andnud jutluste kogumiku „Su palve viirok tõuseb taeva poole tänus. Kaarli koguduse vaimulikud ja nende jutlused 1863-2020“. Raamatu pealkiri pärineb kauaaegse koguduse õpetaja Aleksander Kapi 1908. aastal peetud kolmekuningapäeva jutlusest.“

Kuningas Karl XI järgi nime saanud Kaarli kirik pühitseti neljandal advendipühal 1670. aastal. Kirik ehitati Rootsi garnisonis teeninud soomlaste ja Toompea eestlaste tarvis, kellele vähemalt 1636. aastast alates oli peetud jumalateenistusi Toompea lossi saalis. Soomlasi ja eestlasi teenisid toona Tallinna Toomkiriku soome-eesti koguduse õpetajad. Peale esimese Kaarli kiriku hävimist 1710. aastal tegutses Kaarli kogudus aastatel 1739–1863 Tallinna Püha Vaimu kiriku koosseisus. Praegusele Kaarli kirikule pandi nurgakivi 28. oktoobril 1862. Esimene jumalateenistus uues kirikus peeti 20. detsembril 1870, täpselt 200 aasta peale esimese Kaarli kiriku pühitsemist.Kaarli kogudus on avatud, tegus ja toimiv kogudus. Kiriku uksed on inimestele avatud pea iga päev.

Koguduses on aktiivne muusika- ja lastetöö mitme koori ning Kaarli Kooliga. Kogudus on liikmete arvult Eesti suurim luterlik kogudus.

Scroll to Top