Tuhkapäeval, 6. märtsil astume paastuaega, missa algus kell 17.30

Paastuaja algust tähistab tuhkapäev. Sel aastal on see päev kolmapäeval 6. märtsil ja peame siis algusega kell 17.30 ka tuhkapäeva missa.

Tuhkapäev on saanud nimetuse ühe levinuma patukahetsuse sümboli järgi. Jumala vastu eksimust märganud inimene käristas meeleparanduse märgiks lõhki oma riided, pani selga kotiriidest ürbi ja raputas endale tuhka pähe. Sellega väljendas ta oma eksimust ja patusust ning tunnistas, et vajab meeleparandust. Tänapäeva kombestikust on küll riiete käristamine jäänud välja, aga tuhaga märgi tegemine inimese laubale tuhkapäeva missal on tava, mida kirikutes siiani kasutatakse. Teeme seda sel aastal esimest korda ka Kaarli kirikus. Tuhk, mida kasutame on saadud möödunud aasta Palmipuudepühal kirikus olnud pajuokstest ja palmilehtedest. 

Miks me seda teeme? Teeme seda sellepärast, et välised tegevused ja märgid aitavad inimesel sageli kergemini keskenduda olulisele. Tuhaga otsmikule tehtud märk tuletab meile meelde, et vajame igal päeval seda, et oma mõtetes, sõnades ja tegudes tahame kasvada armastuses Kristuse poole. See on võimalik ainult siis, kui seda tahame ja oleme valmis ka oma elu muutma ja meelt parandama.

Paastuaeg ongi selleks hea võimalus – mõelda ja kasvada, muuta oma elu ning astuda Jumalale lähemale.

Meie vaimulike käsiraamatus on kolm eesmärki, mis võiks meid kõiki saata algaval paastuajal. 

1. Inimene kahetseb oma pattu ja kiindumust sellesse maailma ning igatseb tagasi pöörduda Jumala tahte täitmisele;

2. Inimene tunnetab Jumala pühadust ja armastust, mis saab eriliselt nähtavaks Kristuse kannatuses ja ristisurmas;

3. Inimene püüab kasvada üha vastutustundlikumaks ja õpib jagama enda omast teiste abivajajate heaks.

Tahan meile kõikidele soovida meeleparandust ja kandku ning kasvatagu meid mõte, mida on jaganud Püha Teresa Avilast:

Kristusel on vaid sinu ihu,

sinu käed, sinu jalad siin maa peal,

sinu silmade läbi Tema vaatab

kaasatundvalt maailma peale,

sinu jalgadega ta käib, et teha head,

sinu kätega ta õnnistab maailma,

sinu kätega, sinu jalgadega, sinu silmadega, sina oled Tema ihu.

Kristuse Ihu on sinu ihu

sinu käed, sinu jalad siin maa peal,

sinu silmade läbi Tema vaatab

kaasatundvalt maailma peale,

Kristusel ei ole hetkel ihu maailma peal, vaid sinus elab Ta.

Aamen.

Koguduse õpetaja Jaak Aus

Scroll to Top