Videoloengute sari „Kaarli lood“. Rutt Tänav. Kirikute ehitusmeister Gustav Beermann.

Kui 1862. aastal alustati Kaarli kiriku ehitusega, siis kutsuti suure ja auväärse kiriku ehitusmeistriks noor 30-aastane Põltsamaa kihelkonna kooli õpetaja GUSTAV BEERMANN, kel oli eelnevad kogemused Pilistvere, Ambla ja Põltsamaa kirikutega. Kaarli kiriku ehitusmeister võttis tööle ehitustöölised, keda oli tavaliselt 60 ringis, ja pidas tehtud töö kohta arvestust. Tema korraldusel maksis kassapidaja palga ja muud rahalised kulutused. Ehitustöölise päevapalk oli 30-50 kopikat ja Beermanni enda kuupalk 35-40 rubla (tööpäeva kohta 1.40-1.60 rubla). Beermannile maksti ka mõnikord kojusõiduks posthobuste kasutamise eest ja koguduse kassaraamatutest leiab ka märke “kuu hüiri” maksmise kohta.Beermanni ehitustel valitses väga täpne kord. Töönädal algas tavaliselt esmaspäeva hommikul kõigi töölolevate inimeste lühikese palvusega ja lõppes laupäeva õhtul tänupalvusega…

Beermannist ja tema elust lähemalt saate juba kuulda Rutt Tänava videoloengust.

Järgmine videoloeng jõuab kuulajateni 1. juunil ja seal kõneleb Hilkka Hiiop J. Köleri fresko restaureerimistöödest.

Sarja varasemad loengud koguduse YouTube’i kanalil:

Vootele Hansen “Kabelist kirikuni I” 06. aprill 2021

Vootele Hansen “Kabelist kirikuni II” 20. aprill 2021

Urmo Treisalt “Otto Hippius ja murrang kiriku ehituses” 4. mai 2021

Scroll to Top