Ilmselt mäletavad paljud seda aega, kui poodides looklesid toiduainete ostmiseks pikad järjekorrad. Meenub hommikune tung kaubamajja uste avamisel ja üldine sagin kauba saali toomisel. Püüti olla ostjate seas esimesed. Sellega kaasnesid sageli vaidlused, kes on õiges kohas järjekorras ja kas keegi trügis vahele. Oli kisa ja eneseõigustamist ning palju segadust.
Tänapäevalgi võime kohata järjekordi pangas, poes või arsti vastuvõtule minnes, aga jutule pääseb nüüd järjekorra numbri alusel, mis määravad, kes on sinu ees ja kes järel. Nii ei teki ka vaidlust, kes on vahele trüginud ja kes peaks olema kellegi ees või taga.
Kuu juhtsalm kirjeldab ka otsekui järjekorda – kes on eespool ja kes kuskil tagapool. Salm aga viitab sellele, et järjekord ei pruugi jääda samasuguseks. Need kes arvavad end olevat eespool, võivad ootamatult langeda tahapoole. Neid ei arvata välja, vaid nad jäävad tahapoole. Selliseid ümberkorraldusi niinimetatud järjekorras teeb Jumal.
Alanud kuu pühapäevased teemad on suunatud kaasinimesele ja tänulikkusele. Tänulik inimene tänab Jumalat hoole ja armastuse eest, mida talle on osutatud. Ta ei oota, et Jumal täidab mingeid erilisi soove vaid on tänulik kõige eest, mis lähtub Temast. Selleks, et selline tänulikkus saaks olla omane, on vaja alandlikkust. Alandlikkust on vaja ka selleks, et rõõmsal meelel võiksime kaasinimesi teenida. Alandlik inimene aga ei trügi järjekorras ette ega taotle endale paremat positsiooni, vaid isegi oodatud kaubast ilma jäädes on tänulik. Ja sellisel juhul saab võimalikuks see, millest kõneleb Jeesus juhtsalmis.
Õpetaja Jaak Aus