Ennäe, ma avasin su ees ukse, mida ükski ei suuda lukustada. Ilm 3:8

Taas on vahetunud aastanumber tuues endaga kaasa uusi lootusi, ootusI paremale homsele ja jäjekordse võimaluse justkui uuestisünniks. Jaanuarikuu juhtsalm on pärit Johannese ilmutuse raamatust. Nagu nimigi ütleb, ei keskendu see vaid olnule, vaid kõneldakse prohvetlikult sellest, mis tulevikus aset leiab, kirjeldatakse ilmutusi sellest, mis ees oodata võib… Meil inimestena ei ole küll võimet tulevikku ette näha, aga ometi me mõtleme sellele ja tahaksime teada, mis meile kunagi osaks võib saada. Kas on selle taga lihtne inimlik uudishimu, müstika või kindlustunde otsimine, aga paljude kristlaste elus on ilmutusraamatul oluline koht. Seda loetakse palju, sellest uuritakse tulevaste aegade kohta, püütakse seeläbi näha justkui suuremat pilti inimeksistentsist, suunates seal kirjapandu abil mõtted tänasest rohkem igaviku suunas.

Paljudel on kombeks aastavahetusel oma senist elu analüüsida, vaadata tagasi möödunule ja leida sellest, mis õnnestus ja mis ehk muutmist vajab. Samuti on sel ajal populaarne uurida kõikvõimalikke ennustusi eesootava kohta: mõni loeb hoolega horoskoope, teine valab õnnetina või täidab mingit muud tema jaoks olulist aastavahetuse rituaali. Nii mõnelgi on kombeks anda erinevaid lubadusi, mida oma elus teisiti teha: loobuda harjumustest, mis tervist kahjustavad, alustada mõne ammuigatsetud tegevusega, uue hobi või muu hinge rõõmustavaga.

Nii peame aastanumbri muutumist miskipärast soodsaks ajaks ka oma elus muutuste esilekutsumiseks ja alustamiseks. Ometi teame kristlastena, et oma elustiili analüüsimine Jumala tahte valguses võiks olla igapäevane ja pidev, et juhtida meid vigade märkamisele ja seeläbi  meeleparandusele tuua. Et meile avaneks uks, mille taga ootab rännak Jeesuse tõotatud igavese elu suunas. Jäägu meile sellel teel saatjaks ja julgustuseks apostel Pauluse sõnad kirjast roomlastele (Rm12:2): ”Ja ärge muganduge praeguse ajaga, vaid muutuge meele uuendamise teel, et te katsuksite läbi, mis on Jumala tahtmine, mis on hea ja meelepärane ja täiuslik.”

Õnnistatud aastat!