Uus õppeaasta on alanud

Vaid hetke kestab suvi ja kajab linnulaul, vaid silmapilguks lõhna on lillel kaunimal. Kõik eilne on kui uni, ei homset tunne ma. Kui taevast Isa tunnen, võin ikka tänada.

Vaid hetke teekond kestab ning kõlab siin mu laul ja ruttu õhtu jõuab ka päeval pikemal. On eilne nagu uni, ei homset tunne ma, kuid oma taevast Isa võin täna teenida.

Kõik töö- ja pühapäevad nii elan Tema väes ja tean: mu rõõmud, vaevad on minu Looja käes. On eilne nagu uni, ei homset tunne ma, kuid ikka kindel käia on lapsel Isaga.

Need Soome luuletaja Marja Terttu Tolamo laulusalmid on Kuusalu koguduse kauaaegne õpetaja Eduard Salumäe tõlkinud eesti keelde ja trükitud meie Kiriku Laulu- ja Palveraamatus rubriigis „Loodus ja aastaajad“ (KLPR 396). Kuum suvi on möödunud, paljudel puhkus sellel aastal lõppenud. Koolilapsed asuvad jälle tarkust taga nõudma.
1. september on nimetatud Teadmiste päevaks, rahupäevaks. Kuid alati ei tähenda teadmine veel tarkust ega rahu arukust. Vana Testamendi aegne kogemus kinnitab, et jumalakartus on tarkuse algus. Aukartus Jumala ja elu ees annab inimesele väärikuse ja mõistlikkuse. Arukas inimene mõistab ka oma õiget asendit Loojale kuuluvas maailmas. Suhe Loojaga ja suhe kaasinimesega on siis tasakaalustatud ja harmooniline. Armasta Jumalat ja armasta ligimest! Selles juhises on kokku võetud käsk ja prohvetid. September tuletab meelde, et õppimine ei ole vaid koolilaste kohustus. Üha enam räägitakse elukestvast õppest. Ristiinimene on teadlik, et ustav peab olema elu lõpuni, ta teab, et iga päev on millegi uue algus. Meile antakse igas tunnis midagi väga väärtuslikku, mida tuleb hoida ja pühaks pidada. Tarkus võimaldab meil pühitseda oma elu.
Uue õppeaasta tegevust alustab ka koguduse lastetöö – koguduse kool. Kokku tuleb uus leerirühm. Kahjuks saavad vähesed noored algteadmisi kristlikust usust kodust või koolist. Noored saavad sageli esimesed kogemused kirikust alles leerikoolist. Enamus tunnistavad, et isiklik kogemus leeriajast on pannud neid uue pilguga vaatama religioonile ja avanud silmi nägemaks nähtamatut.
Õppimise ajendiks on koolikohustus ja huvitatus aga tarkuse omandamine nõuab tahtekindlust, visadust ja alandlikkust, et vajadusel oma arusaamisi ka muuta ning lasta Jumalal oma elus valitseda.

Head uut õppeaastat lastele, lastevanematele ja õpetajatele!

Piiskop Einar Soone