Võtke enda peale minu ike ja õppige minult. Mt 11:29
Meelis Holsting

Septembrikuu juhtsalm (Mt 11:29) on osa tervikust, milles Jeesus kutsub enda juurde koormatuid. Koos eelneva ja järgneva salmiga kõlab pikem tekstilõik “Tulge minu juurde kõik, kes olete vaevatud ja koormatud, ja mina annan teile hingamise! Võtke enda peale minu ike ja õppige minult, sest mina olen tasane ja südamelt alandlik ja te leiate hingamise oma hingedele, sest minu ike on hea ja minu koorem on kerge!” (Mt 11:28-30).

Tuleb tuttav ette? Igaüks, kes vähemalt korra Kaarli kirikusse astunud, on seda kutset lugenud. Saame alati, kui kiriku uksest sisse astume, seista Jeesuse palge ees ja lasta sellel kutsel kajada oma südames. Usaldada tema hoolde kõik oma  mured ja koormad.

Mulle tuleb meelde lugu ühest mehest, kes ei olnud rahul oma eluga, kes polnud rahul oma koormaga, mida tal tuli kanda. Ühel õhtul tuli Jeesus tema juurde ja võttis ta kaasa aeda, mis oli täis erinevaid riste. Suuri ja väikeseid, kuldseid ja rikkalikult kaunistatud ja lihtsaid puidust riste. Jeesus ütles mehele, et kui ta pole sellega rahul, mis tal on, võib ta endale valida uue risti. Mees vaatas aias ringi ja valis uhke kuldse risti, kuid ei jaksanud seda liigutada. Nii valis ta ikka uuesti ja uuesti, kuid liigutada ta valitud risti ei jaksanud. Lõpuks jõudis mees oma valikuga ühe lihtsa risti juurde, mida ta lõpuks jaksas liigutada. See oli rist, mida ta ka siiamaani oli kandnud.

Jeesus kutsub meid tulema Tema juurde just sellistena, nagu me oleme. Ta tunneb ära meie argise hõivatuse, kuidas oleme võibolla üle töötanud ja koormatud. Ta teab, et vähemalt osa meie koormatest tulenevad mõttest, et nii kui nii ei sa keegi meid aidata. Ta vaatab meie poole ja tõmbab meid oma armastava ja õrna kohaloleku ligi. Ta soovib kuulata kõiki meie muresid ja kinnitab meile, et tema ike ja koorem on kerge. Kui tahame õppida ja Jeesuse kutsele vastata. September, uue kooliaasta algus, on paras aeg hetkeks peatuda ja mõelda, milline on meie õppimise soov ja millised õppijad meie oleme.

Kui istume kirikupingis ja näeme Teda enda poole vaatamas võime kuulda, kuidas ta räägib meiega, meie südame vaikuses. Jagades oma koormaid temaga leiame sisemise rahu ja oma hingele hingamise.

Saame palvetada, ühe jesuiidi munga kirjutatud palve sõnadega: Issand, kui mu rist on muutunud liiga raskeks, luba mul ikka otsida Sinu abi. Ja luba mul omakorda olla abiks teistele, kui nemad oma risti kannavad.

Diakon Meelis Holsting

Scroll to Top